न्युनतम तलब बढाएकोमा कतारको भयो प्रशंसा, नेपाल सहित एसियायी देशले यस्तो भने..।

अन्तर्राष्ट्रिय तथा अर्थ वाणिज्य विश्व

दोहा: अन्तर्राष्ट्रिय ट्रेड युनियन कन्फेडेरेसन-एसिया प्यासिफिक (ITUC-AP) ले कतार राज्यले श्रम क्षेत्र र वैदेशिक श्रमिकको संरक्षणमा गरेका प्रमुख सुधारहरूको प्रशंसा गर्दै फिफापछि कामदारको सुरक्षाका लागि ठोस मञ्च स्थापना गरेकोमा जोड दिएको छ ।

आईटीयूसी-एसिया प्यासिफिकले राज्यमा श्रम सुधार र तिनको कार्यान्वयनलाई अझ राम्ररी बुझ्न, मानव र श्रम अधिकारको पूर्ण संरक्षणमा बाँकी रहेका कमीहरू पहिचान गर्न र राख्नको लागि 9 देखि 11 मार्च 2022 सम्म कतार राज्यमा तीन दिने मिसन सञ्चालन गर्यो।

आप्रवासी कामदारहरूको जीवन र कामको अवस्थालाई थप सुधार गर्न सिफारिसहरू अगाडि बढाउनुहोस्।

मिसनमा बंगलादेश, भारत, नेपाल, पाकिस्तान, फिलिपिन्स र श्रीलंकाका ट्रेड युनियन माइग्रेसन विज्ञहरू थिए। यसले कतार राज्यका श्रम मन्त्रालय र आन्तरिक मन्त्रालयका प्रतिनिधिहरुका साथै विभिन्न मूल देशका दूतावासका श्रम सहचारीहरुसँग भेटघाट गरेको थियो । मिसनले ग्लोबल युनियन समुदाय सम्पर्क अधिकारीहरू र अन्य आप्रवासी समुदायका नेताहरूसँग पनि भेटे।

प्रतिनिधिमण्डलले कतार राज्यमा आप्रवासी कामदारहरूलाई अझ राम्रोसँग संरक्षण गर्न खोज्ने सबैभन्दा भर्खरका परिवर्तनहरूलाई स्वागत गर्‍यो, विशेष गरी मार्च २०२१ मा न्यूनतम पारिश्रमिकसम्बन्धी कानून लागू भएकोमा।

प्रतिनिधिमण्डलले गर्मी तनाव कानूनलाई पनि स्वागत गर्‍यो, जसले कामको घण्टा सीमित गर्ने र गर्मी महिनाहरूमा कामदारहरूलाई गर्मीको तनावबाट जोगाउने उपायहरू तोकेको छ।

२०२१ को ग्रीष्ममा श्रम निरीक्षणालयले लक्षित अभियानका क्रममा पालना नगरेकोमा ३३८ व्यवसाय बन्द गरिएको औंल्याउदै श्रम मन्त्रालयले गरेको निरीक्षण अभियानको पनि प्रशंसा गरेको छ ।

प्रतिनिधिमण्डलले घरेलु कामदारहरूका लागि 2021 मा परिमार्जन गरिएको मानक सम्झौतालाई पनि निजी क्षेत्रका अन्य कामदारहरू, विशेष गरी ओभरटाइम तलब, समाप्ति र रोजगारीका सर्तहरूको सम्बन्धमा घरेलु कामदारहरूको निश्चित अधिकारलाई समानता दिनको लागि स्वागत गरेको थियो। यसले औंल्यायो कि अनुबंध प्रतिस्थापनलाई सम्बोधन गर्न विभिन्न मूल देशहरूमा 14 कतार भिसा केन्द्रहरू स्थापना गरिएको थियो।

अन्तर्राष्ट्रिय ट्रेड युनियन कन्फेडेरेसन – एशिया प्यासिफिकले कामदारहरूलाई लिने भर्ती शुल्कमा प्रतिबन्ध सहित विदेशबाट भर्नाको लागि इजाजतपत्रको सर्त र प्रक्रियाहरूमा नयाँ नियमहरू पेश गरिएको थियो।

यसले थप गर्यो कि कामदारहरूको पहुँच बढाउनको लागि अनलाइन गुनासो प्लेटफर्म सिर्जना गरिएको थियो, र COVID महामारीले सुनुवाई रोकेपछि विवाद समाधानका मुद्दाहरूको ब्याकलगलाई सम्बोधन गर्न प्रयासहरू जारी छन्।

प्रतिनिधिमण्डलले आप्रवासी कामदारको पारिश्रमिक र कामको अवस्थामा भएको उल्लेखनीय प्रगतिको स्वागत गर्दै कतार राज्यको निरन्तर प्रतिबद्धताको लागि पूरक भएको बताए। श्रमिक सहभागिता र सामाजिक संवाद, श्रम गतिशीलता, श्रम कानून र अन्तर्राष्ट्रिय सहयोग र पारदर्शिताका हिसाबले कतार क्षेत्रीय नेता रहेको विज्ञप्तिमा उल्लेख छ ।

कतार भिसा केन्द्रहरूको भूमिका महत्त्वपूर्ण छ र यसलाई विस्तार गर्न सकिन्छ, प्रतिनिधिमण्डलले कतार राज्यले कतार राज्य र मूल देशहरूमा सामाजिक साझेदारहरू भएका धेरै अध्ययन भ्रमणहरू मार्फत यसलाई थप अन्वेषण गर्न कतार राज्यको प्रस्तावलाई स्वागत गरेको बताए। केन्द्रहरूको पहुँच र प्रभावकारिता कसरी सुधार गर्ने भनेर छलफल गर्न सक्छ।

यसले ILOs Fair Recruitment Initiative मा कतार राज्यको संलग्नतालाई स्वागत गरेको छ र यसले मूल देशहरूमा सामाजिक साझेदारहरूसँग साझेदारीमा भर्ती प्रक्रियामा पारदर्शिता र जवाफदेहिता बढाउन राम्रो ढाँचा प्रदान गर्दछ भन्ने दृष्टिकोण साझा गरेको छ।

सन् २०२२ को अन्त्यमा हुने विश्वकपपछिको कतार राष्ट्रिय भिजन २०३० को ढाँचामा श्रम सुधारलाई सुदृढ र निरन्तरता दिने कतार राज्यले व्यक्त गरेको प्रतिबद्धतालाई प्रतिनिधिमण्डलले स्वागत गरेको छ । कतार राज्यले यस प्रक्रियामा साथ दिनको लागि देशमा अन्तर्राष्ट्रिय श्रम संगठनको थप संरचनात्मक उपस्थिति स्थापना गर्न।

आफ्नो प्रतिवेदनको अन्त्यमा, अन्तर्राष्ट्रिय ट्रेड युनियन कन्फेडेरेसन – एसिया प्यासिफिक प्रतिनिधिमण्डलले कतार राज्यलाई धन्यवाद दियो र जारी र रचनात्मक संवादको एक भागको रूपमा खुला छलफल गर्नको लागि खुलापनको प्रशंसा गर्‍यो।

प्रतिनिधिमण्डलले खाडी क्षेत्रका आप्रवासी कामदारहरूलाई सामाजिक न्यायको बाटोमा अगाडि बढाउन कतार राज्यसँग निरन्तर संलग्नताको अपेक्षा गरेको बताए।

  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *